Biology

Tiebreakers are excluded.

Pts Player Year School TUH PPTUHCDepth
7 Jonathan Lau   University Lab 7 1.0025.3%
6 Ritu Dave 12 Centennial 7 0.8675.1%
6 Aristotle Vainikos 12 Sandburg 7 0.8659.1%
5 Eldon Bradfield 10 Whitney Young 7 0.7185.7%
5 Rose Branson 11 Latin School 7 0.7160.8%
5 Chris Bush-Moline 11 Loyola Academy 7 0.7168.7%
5 Zuzanna Cieply 10 Sandburg 7 0.7176.5%
5 Will Cravitz 11 Latin School 7 0.7189.1%
5 Avery Ellis 12 Latin School 7 0.7161.6%
5 Hanson Hao 12 IMSA 7 0.7130.3%
5 Jaivon Harris   Maine South 7 0.7192.5%
5 Kevin Kodama 12 Oak Park-River Forest 7 0.7139.1%
5 Mercy Olapido   Whitney Young 7 0.7188.9%
5 Aayush Patel 11 Metea Valley 7 0.7178.1%
5 Osbaldo Porrua   Leyden 7 0.7158.7%
5 Isaac Soloveychik 12 Centennial 7 0.7179.6%
5 Roxanne Tang   Barrington 7 0.7165.4%
5 Michael Trombetta 10 IMSA 7 0.7172.3%
5 Michelle Yang   Barrington 7 0.7156.6%
4 Michele Giovacchini 10 St. Charles East 6 0.6766.8%
4 Justin Abel 10 Auburn 7 0.5756.4%
4 Terrence Amador 10 Sandburg 7 0.5782.0%
4 Gordon Anderson 12 Oak Park-River Forest 7 0.5771.8%
4 Jarred Baligod   Glenbard North 7 0.5778.5%
4 Janielle Calaunan   Glenbard North 7 0.5778.8%
4 Suteetida Chit-Arkhah   Maine South 7 0.5791.4%
4 Anmol Dash 9 Stevenson 7 0.5769.9%
4 Abraham Holtermann   Barrington 7 0.5746.6%
4 Uma Iyer 9 Metea Valley 7 0.5777.4%
4 Pooja Khatri 10 Hoffman Estates 7 0.5791.2%
4 Healey Kogan 11 Stevenson 7 0.5775.5%
4 Matthew Lee 11 IMSA 7 0.5773.5%
4 Arjun Nageswaran 10 Stevenson 7 0.5753.4%
4 Sophie Netzel 11 Glenbard West 7 0.5753.9%
4 Jack Nugent 11 Loyola Academy 7 0.5765.3%
4 Charlie O'Leary   Glenbard North 7 0.5783.4%
4 Armin Pazooki 9 Sandburg 7 0.5789.7%
4 Eric Piros 11 Homewood-Flossmoor 7 0.5783.9%
4 Govind Prabhakar 11 Stevenson 7 0.5754.3%
4 Rishi Raghavapudi 10 Metea Valley 7 0.5785.3%
4 Shreya Seetharam 10 Fremd 7 0.5778.6%
4 Aakash Shah   Leyden 7 0.5782.6%
4 Alex Sidler 10 Lincoln-Way East 7 0.5788.0%
4 Ethan Strombeck 12 Auburn 7 0.5782.5%
4 Ashish Subramanian 11 Hoffman Estates 7 0.5775.3%
4 Sam Summers 11 Sandburg 7 0.5795.6%
4 John Paul Taylor   Carbondale 7 0.5768.7%
4 Eli Tsung   Carbondale 7 0.5764.4%
4 Chetan Vadali 12 Latin School 7 0.5768.3%
4 Sofia Vainikos 12 Sandburg 7 0.5785.8%
4 Bryan Wan 10 Fremd 7 0.5774.6%
4 Eric Webb 10 Sandburg 7 0.5759.1%
3 Anthony Butera   Glenbard North 6 0.5099.7%
3 Krishi Rana 11 Maine East 6 0.5090.8%
3 Tomás Aguilar-Fraga 12 Saint Joseph 7 0.4385.0%
3 Abigail Bergan   Barrington 7 0.4357.8%
3 Jonah Biggers   Carbondale 7 0.4365.6%
3 Charles Bliss   Maine South 7 0.4393.9%
3 Dylan Bowman   University Lab 7 0.4381.8%
3 Timothy Joon-gi Cho   University Lab 7 0.4363.6%
3 Jacob Crowell 11 Auburn 7 0.4369.0%
3 Caitlyn Dang   Glenbard North 7 0.4368.8%
3 Weillin Feng   New Trier 7 0.4384.6%
3 Emma Forman 11 Lake Forest 7 0.4376.6%
3 Spandan Goel 9 Stevenson 7 0.4360.8%
3 Brady Hagerman 12 Waubonsie Valley 7 0.4392.7%
3 Jimmy Humphrey 12 Homewood-Flossmoor 7 0.4338.1%
3 Akul Joshi   Barrington 7 0.4377.4%
3 Thomas Kent   Glenbard North 7 0.4390.1%
3 Arthur Kot   Leyden 7 0.4369.7%
3 Carson Krol 12 Sandburg 7 0.4389.2%
3 Ona Lamaj 11 Maine East 7 0.4397.3%
3 Olivia Lamberti 12 Stevenson 7 0.4362.3%
3 Daniel Lee 11 IMSA 7 0.4365.2%
3 Kevin Lyvers 11 Sandburg 7 0.4380.5%
3 Nick Maurer 10 Centennial 7 0.4350.5%
3 Gavin McCarthy 10 Fremd 7 0.4373.3%
3 Patrick McGreevy   Saint Joseph 7 0.4386.9%
3 Thomas Mercurio 11 Hinsdale Central 7 0.4385.5%
3 Charles Metz   Carbondale 7 0.4382.8%
3 Ken Nakamura 12 Homewood-Flossmoor 7 0.4369.9%
3 Patrick O'Halloran 12 Lincoln-Way East 7 0.4388.0%
3 Andrew Orians   Saint Joseph 7 0.4360.0%
3 Harsh Patel   Glenbard North 7 0.4381.3%
3 Kenny Pontikes 11 Latin School 7 0.4347.6%
3 Brad Rudy 11 Lincoln-Way East 7 0.4373.5%
3 Sumesh Sundaresan 11 Metea Valley 7 0.4364.2%
3 Tejas Vadali 10 Latin School 7 0.4355.9%
3 Ashley White 10 Homewood-Flossmoor 7 0.4396.8%
3 Jakub Wolsza   Maine South 7 0.4355.6%
2 Vidhi Mehta   Glenbard North 6 0.3398.8%
2 Manvit Adusimili 11 Hinsdale Central 7 0.2973.3%
2 Varun Damaraju 11 Metea Valley 7 0.29100.0%
2 Matthew Ferracuti 11 Lincoln-Way East 7 0.2978.2%
2 Brett Hancock 12 Centennial 7 0.2950.3%
2 David Holmquist 11 Stevenson 7 0.2957.8%
2 Ellie Houlihan 12 Lincoln-Way East 7 0.2993.6%
2 Jeromel Lara   Glenbard North 7 0.2966.1%
2 Nick Larson 12 Belvidere 7 0.2944.1%
2 Luke Meacham 9 Lincoln-Way East 7 0.2986.8%
2 Jainil Modi 12 Maine East 7 0.2966.9%
2 Emily Nakiganda   Barrington 7 0.2981.7%
2 Rishi Narayanan   Barrington 7 0.2964.5%
2 Miranda Nutter   Putnam County 7 0.2991.1%
2 Amy Paul 12 Centennial 7 0.2989.7%
2 Janellie Roach 11 Homewood-Flossmoor 7 0.2987.7%
2 Christopher Schwartz 11 Sandburg 7 0.2942.1%
2 Liam Starnes   Barrington 7 0.2935.0%
2 Josh Strauss   Leyden 7 0.2960.2%
2 Marie Tagliavia 11 Loyola Academy 7 0.2987.4%
2 Shaunie Talapatra   Carbondale 7 0.2973.1%
2 Isaiah Zillman 11 Homewood-Flossmoor 7 0.2984.1%
1 Luis Angeles 9 Auburn 7 0.14100.0%
1 Youngsang Aum 12 Metea Valley 7 0.14100.0%
1 Robert Bianucci 10 Sandburg 7 0.1491.0%
1 Vincent Cauilan   Glenbard North 7 0.1482.5%
1 Noah Hauptmann 12 St. Charles East 7 0.1415.6%
1 Peter Huh   Carbondale 7 0.14100.0%
1 Leon Kamenev 11 Hinsdale Central 7 0.1414.0%
1 Connor Knutson 12 Lincoln-Way East 7 0.1488.1%
1 Abby McCreary 11 Lincoln-Way East 7 0.14100.0%
1 Nishit Samarth 11 Metea Valley 7 0.14100.0%
1 Denis Selyuzhitsky 10 Stevenson 7 0.1486.1%
1 Myles Walker 12 Homewood-Flossmoor 7 0.1478.3%
0 Brennan Browning 12 Lincoln-Way East 7 0.00n/a
0 Alex Desjardins 11 Lincoln-Way East 7 0.00n/a
0 Andrew Hoffman 11 Loyola Academy 7 0.00n/a
0 Joseph Holecek 9 Loyola Academy 7 0.00n/a