United States History

Tiebreakers are excluded.

Pts Player Year School TUH PPTUHCDepth
7 Govind Prabhakar 11 Stevenson 7 1.0065.2%
7 Chetan Vadali 12 Latin School 7 1.0070.8%
6 Timothy Joon-gi Cho   University Lab 7 0.8669.9%
6 Matthew Ferracuti 11 Lincoln-Way East 7 0.8687.5%
6 David Holmquist 11 Stevenson 7 0.8669.9%
6 Nick Larson 12 Belvidere 7 0.8684.8%
6 Matthew Lee 11 IMSA 7 0.8673.9%
6 Abby McCreary 11 Lincoln-Way East 7 0.8691.8%
6 Aristotle Vainikos 12 Sandburg 7 0.8670.1%
6 Michelle Yang   Barrington 7 0.8658.4%
5 Justin Abel 10 Auburn 7 0.7171.3%
5 Ritu Dave 12 Centennial 7 0.7186.6%
5 Jimmy Humphrey 12 Homewood-Flossmoor 7 0.7178.0%
5 Kevin Kodama 12 Oak Park-River Forest 7 0.7180.1%
5 Healey Kogan 11 Stevenson 7 0.7177.7%
5 Jeromel Lara   Glenbard North 7 0.7177.6%
5 Patrick McGreevy   Saint Joseph 7 0.7178.2%
5 Arjun Nageswaran 10 Stevenson 7 0.7162.3%
5 Emily Nakiganda   Barrington 7 0.7179.8%
5 Sophie Netzel 11 Glenbard West 7 0.7180.9%
5 Eric Piros 11 Homewood-Flossmoor 7 0.7167.6%
5 Liam Starnes   Barrington 7 0.7169.9%
5 Roxanne Tang   Barrington 7 0.7185.5%
5 Tejas Vadali 10 Latin School 7 0.7179.9%
5 Myles Walker 12 Homewood-Flossmoor 7 0.7169.7%
4 Krishi Rana 11 Maine East 6 0.6776.0%
4 Youngsang Aum 12 Metea Valley 7 0.5779.7%
4 Abigail Bergan   Barrington 7 0.5797.3%
4 Charles Bliss   Maine South 7 0.5786.9%
4 Dylan Bowman   University Lab 7 0.5792.5%
4 Brennan Browning 12 Lincoln-Way East 7 0.5780.9%
4 Anmol Dash 9 Stevenson 7 0.5780.7%
4 Avery Ellis 12 Latin School 7 0.5773.3%
4 Weillin Feng   New Trier 7 0.5789.0%
4 Spandan Goel 9 Stevenson 7 0.5769.0%
4 Brett Hancock 12 Centennial 7 0.5780.6%
4 Jaivon Harris   Maine South 7 0.5776.5%
4 Noah Hauptmann 12 St. Charles East 7 0.5795.1%
4 Andrew Hoffman 11 Loyola Academy 7 0.5769.9%
4 Abraham Holtermann   Barrington 7 0.5772.9%
4 Uma Iyer 9 Metea Valley 7 0.5788.8%
4 Thomas Kent   Glenbard North 7 0.5780.2%
4 Olivia Lamberti 12 Stevenson 7 0.5784.2%
4 Jonathan Lau   University Lab 7 0.5780.0%
4 Kevin Lyvers 11 Sandburg 7 0.5780.9%
4 Luke Meacham 9 Lincoln-Way East 7 0.5788.2%
4 Ken Nakamura 12 Homewood-Flossmoor 7 0.5781.2%
4 Aakash Shah   Leyden 7 0.5775.4%
4 Isaac Soloveychik 12 Centennial 7 0.5772.4%
4 Josh Strauss   Leyden 7 0.5772.6%
4 Sam Summers 11 Sandburg 7 0.5791.4%
4 Sumesh Sundaresan 11 Metea Valley 7 0.5756.7%
4 Marie Tagliavia 11 Loyola Academy 7 0.5778.1%
4 Shaunie Talapatra   Carbondale 7 0.5783.6%
4 Eli Tsung   Carbondale 7 0.5782.6%
4 Bryan Wan 10 Fremd 7 0.5786.3%
4 Eric Webb 10 Sandburg 7 0.5774.0%
3 Anthony Butera   Glenbard North 6 0.5094.2%
3 Gordon Anderson 12 Oak Park-River Forest 7 0.4392.8%
3 Luis Angeles 9 Auburn 7 0.4367.1%
3 Jarred Baligod   Glenbard North 7 0.4376.1%
3 Robert Bianucci 10 Sandburg 7 0.4390.1%
3 Rose Branson 11 Latin School 7 0.4391.2%
3 Janielle Calaunan   Glenbard North 7 0.4399.0%
3 Jacob Crowell 11 Auburn 7 0.4383.1%
3 Alex Desjardins 11 Lincoln-Way East 7 0.4384.2%
3 Brady Hagerman 12 Waubonsie Valley 7 0.4377.3%
3 Hanson Hao 12 IMSA 7 0.4374.2%
3 Joseph Holecek 9 Loyola Academy 7 0.4352.4%
3 Ellie Houlihan 12 Lincoln-Way East 7 0.4385.3%
3 Peter Huh   Carbondale 7 0.4389.5%
3 Akul Joshi   Barrington 7 0.4384.2%
3 Arthur Kot   Leyden 7 0.4398.7%
3 Nick Maurer 10 Centennial 7 0.4384.9%
3 Gavin McCarthy 10 Fremd 7 0.4377.5%
3 Jainil Modi 12 Maine East 7 0.4378.0%
3 Rishi Narayanan   Barrington 7 0.4370.7%
3 Patrick O'Halloran 12 Lincoln-Way East 7 0.4370.5%
3 Charlie O'Leary   Glenbard North 7 0.4390.4%
3 Mercy Olapido   Whitney Young 7 0.4374.3%
3 Andrew Orians   Saint Joseph 7 0.4380.3%
3 Aayush Patel 11 Metea Valley 7 0.4393.3%
3 Amy Paul 12 Centennial 7 0.4388.7%
3 Armin Pazooki 9 Sandburg 7 0.4373.6%
3 Rishi Raghavapudi 10 Metea Valley 7 0.4361.5%
3 Christopher Schwartz 11 Sandburg 7 0.4385.7%
3 Shreya Seetharam 10 Fremd 7 0.4380.8%
3 Denis Selyuzhitsky 10 Stevenson 7 0.4385.0%
3 Alex Sidler 10 Lincoln-Way East 7 0.4377.2%
3 Ethan Strombeck 12 Auburn 7 0.4344.0%
3 Jakub Wolsza   Maine South 7 0.4380.5%
2 Tomás Aguilar-Fraga 12 Saint Joseph 7 0.2986.1%
2 Zuzanna Cieply 10 Sandburg 7 0.2986.4%
2 Caitlyn Dang   Glenbard North 7 0.2978.3%
2 Emma Forman 11 Lake Forest 7 0.2988.8%
2 Pooja Khatri 10 Hoffman Estates 7 0.2989.2%
2 Connor Knutson 12 Lincoln-Way East 7 0.2997.9%
2 Carson Krol 12 Sandburg 7 0.2975.5%
2 Ona Lamaj 11 Maine East 7 0.2999.4%
2 Daniel Lee 11 IMSA 7 0.2986.5%
2 Thomas Mercurio 11 Hinsdale Central 7 0.2966.9%
2 Charles Metz   Carbondale 7 0.2977.6%
2 Jack Nugent 11 Loyola Academy 7 0.2986.8%
2 Miranda Nutter   Putnam County 7 0.2977.4%
2 Kenny Pontikes 11 Latin School 7 0.2974.6%
2 Janellie Roach 11 Homewood-Flossmoor 7 0.2979.5%
2 Brad Rudy 11 Lincoln-Way East 7 0.2982.0%
2 Nishit Samarth 11 Metea Valley 7 0.2986.1%
2 Ashish Subramanian 11 Hoffman Estates 7 0.2985.9%
2 Sofia Vainikos 12 Sandburg 7 0.2979.0%
2 Isaiah Zillman 11 Homewood-Flossmoor 7 0.2977.1%
1 Manvit Adusimili 11 Hinsdale Central 7 0.14100.0%
1 Eldon Bradfield 10 Whitney Young 7 0.1471.4%
1 Vincent Cauilan   Glenbard North 7 0.1473.5%
1 Suteetida Chit-Arkhah   Maine South 7 0.14100.0%
1 Will Cravitz 11 Latin School 7 0.1459.9%
1 Varun Damaraju 11 Metea Valley 7 0.14100.0%
1 Michele Giovacchini 10 St. Charles East 7 0.14100.0%
1 Leon Kamenev 11 Hinsdale Central 7 0.14100.0%
1 Vidhi Mehta   Glenbard North 7 0.1443.0%
1 Osbaldo Porrua   Leyden 7 0.1446.7%
1 John Paul Taylor   Carbondale 7 0.1442.0%
1 Ashley White 10 Homewood-Flossmoor 7 0.14100.0%
0 Terrence Amador 10 Sandburg 7 0.00n/a
0 Jonah Biggers   Carbondale 7 0.00n/a
0 Chris Bush-Moline 11 Loyola Academy 7 0.00n/a
0 Harsh Patel   Glenbard North 7 0.00n/a
0 Michael Trombetta 10 IMSA 7 0.00n/a