Physics

Tiebreakers are excluded.

Pts Player Year School TUH PPTUHCDepth
7 Abraham Holtermann   Barrington 7 1.0067.1%
7 Matt Hurley 11 Latin School 7 1.0068.2%
6 Alec Podl 12 St. Charles East 7 0.8690.2%
5 Justin Abel   Auburn 7 0.7197.7%
5 Jonah Biggers 11 Carbondale 7 0.7191.5%
5 Ethan Bosch 12 Homewood-Flossmoor 7 0.7183.8%
5 Tony Cosimini 12 Mahomet-Seymour 7 0.7186.5%
5 Weillin Feng 10 New Trier 7 0.7193.4%
5 Cole Horvath 12 New Trier 7 0.7190.2%
5 Ellie Houlihan 11 Lincoln-Way East 7 0.7195.8%
5 Jimmy Humphrey 11 Homewood-Flossmoor 7 0.7165.4%
5 Matthew Lee 10 IMSA 7 0.7191.7%
5 Deepak Moparthi 12 Stevenson 7 0.7146.4%
5 Nick Morrow 11 Mahomet-Seymour 7 0.7184.4%
5 Arjun Nageswaran 9 Stevenson 7 0.7192.4%
5 Wilder Seitz   Barrington 7 0.7175.4%
5 Peter Seymour 12 New Trier 7 0.7190.0%
4 Zoe Baker 12 Sandburg 7 0.5763.1%
4 Ryan Burns 12 Lincoln-Way East 7 0.5787.6%
4 Gretchen Coleman 12 Fremd 7 0.5796.2%
4 Ben Dahl 12 Mahomet-Seymour 7 0.5786.0%
4 Alex Guan 12 Fremd 7 0.5774.8%
4 Wesley Janicki 12 Lincoln-Way East 7 0.5765.6%
4 Nick Kaminsky 12 Metea Valley 7 0.57100.0%
4 Kevin Kodama 11 Oak Park-River Forest 7 0.5787.3%
4 Jaden Lucas 12 Carbondale 7 0.5768.2%
4 Andy Marati   Homewood-Flossmoor 7 0.5776.2%
4 Vikram Marmer 11 Fremd 7 0.5777.7%
4 Aniket Nuthalapati 11 Stevenson 7 0.5781.7%
4 Idia Ogbomoh   Rich Central 7 0.5783.2%
4 John Papas Dennerline 12 New Trier 7 0.5787.6%
4 Amy Paul 11 Centennial 7 0.5791.8%
4 Nitin Prabakaran 12 Fremd 7 0.5776.8%
4 Ana Pranger 12 Latin School 7 0.5796.3%
4 Ishan Shah 12 Metea Valley 7 0.5787.3%
4 Dimitri Speron 12 Maine South 7 0.5768.4%
4 Christian Steinhofer 12 Oak Park-River Forest 7 0.5764.9%
4 Ethan Strombeck   Auburn 7 0.5775.9%
4 Sean Sumugat 11 Loyola Academy 7 0.5798.0%
4 Arjun Sundararajan 12 Metea Valley 7 0.5784.5%
4 Sumesh Sundaresan 10 Metea Valley 7 0.5799.4%
4 Marie Tagliavia 10 Loyola Academy 7 0.5796.7%
4 John Paul Taylor   Carbondale 7 0.5785.6%
4 Leif Verace   Auburn 7 0.5770.1%
4 Jakub Wolsza 11 Maine South 7 0.5784.5%
3 Summer Abraham 11 Latin School 7 0.4385.7%
3 Hisham Ahmad   Auburn 7 0.4388.6%
3 Grace Arnold 12 Lincoln-Way East 7 0.43100.0%
3 Seth Blithstein 12 Sandburg 7 0.4392.7%
3 Evan Brown 12 Lake Forest 7 0.4397.0%
3 Andrew Du 10 IMSA 7 0.4366.2%
3 Brennan Eng   St. Charles East 7 0.4374.2%
3 Isabella Falsetti 12 Keith Country Day 7 0.4382.0%
3 Noah Hauptmann   St. Charles East 7 0.4383.3%
3 Peter Huh 11 Carbondale 7 0.4383.4%
3 Jonathan Kim   Hoffman Estates 7 0.4358.3%
3 Nick Larson   Belvidere 7 0.4392.8%
3 Kevin Lyvers 10 Sandburg 7 0.4386.1%
3 Advay Mahajan 12 Fremd 7 0.4383.0%
3 Jessica Manieson   Rich Central 7 0.4383.5%
3 Mitch McCullar 12 Williamsville 7 0.4382.1%
3 Sabrina Meng 10 IMSA 7 0.4399.6%
3 Charles Metz   Carbondale 7 0.4396.1%
3 Rohit Naidu 11 Metea Valley 7 0.4379.0%
3 Amy Nicholson 12 Leyden 7 0.4385.0%
3 Patrick O'Halloran 11 Lincoln-Way East 7 0.4384.5%
3 Conrad Oberhaus 12 Stevenson 7 0.4388.3%
3 Kunj Patel 11 Maine East 7 0.4379.4%
3 Kenny Pontikes 10 Latin School 7 0.4375.6%
3 Osbaldo Porrua 10 Leyden 7 0.4375.6%
3 Alex Reuter 12 Latin School 7 0.4351.4%
3 Kodai Speich   Auburn 7 0.4367.6%
3 Josh Strauss 11 Leyden 7 0.4393.9%
3 Luca Strohmeier 12 Homewood-Flossmoor 7 0.4387.0%
3 Morad Suliman   Auburn 7 0.4380.6%
3 Shaunie Talapatra 11 Carbondale 7 0.4383.8%
3 Michael Trombetta   Sandburg 7 0.4360.9%
3 Chetan Vadali 11 Latin School 7 0.4386.5%
3 Tejas Vadali 9 Latin School 7 0.4391.1%
3 Aristotle Vainikos 11 Sandburg 7 0.4350.7%
3 Blaise von Ohlen 12 Lake Forest 7 0.4391.7%
2 Mayokun Abiona 12 Sandburg 7 0.2998.4%
2 Justin Chang 10 Fremd 7 0.2991.5%
2 Claudia Danowski 12 Sandburg 7 0.2998.4%
2 Gio Diomede 12 Leyden 7 0.2986.3%
2 Andrew Feng 12 New Trier 7 0.2996.6%
2 Casey Ford 11 Oak Park-River Forest 7 0.2984.8%
2 Brett Hancock 11 Centennial 7 0.29100.0%
2 Patryk Kolodziej 12 Loyola Academy 7 0.29100.0%
2 Olivia Lamberti 11 Stevenson 7 0.2979.7%
2 Ken Nakamura 11 Homewood-Flossmoor 7 0.29100.0%
2 Sophie Netzel 10 Glenbard West 7 0.2986.0%
2 Diarmuid Reilly 12 Centennial 7 0.2994.9%
2 Jake Schwartz 12 Leyden 7 0.2976.2%
2 Shreya Seetharam 9 Fremd 7 0.2985.8%
2 Zach Sessions 11 Latin School 7 0.29100.0%
2 Haley Shaw 12 Keith Country Day 7 0.2989.7%
2 Erti Tushe 12 Maine East 7 0.2976.2%
2 Saket Vissapragada 11 Metea Valley 7 0.2980.2%
2 Emmet Winter 12 Lake Forest 7 0.2997.4%
1 Kyle Asta   Barrington 7 0.1479.3%
1 Emily Bernhardt 11 Latin School 7 0.14100.0%
1 Chris Bush-Moline 10 Loyola Academy 7 0.14100.0%
1 Lilly Chavez   Auburn 7 0.14100.0%
1 Suteetida Chit-Arkhah 11 Maine South 7 0.1494.9%
1 Jackson Coleman 12 Latin School 7 0.1468.2%
1 Emma Forman 10 Lake Forest 7 0.14100.0%
1 Jason Gluzkin 12 Maine East 7 0.14100.0%
1 Jaivon Harris 11 Maine South 7 0.1492.1%
1 David Holmquist 10 Stevenson 7 0.1473.1%
1 Alex Mayani   Hoffman Estates 7 0.14100.0%
1 Victoria Ogunniyi   Rich Central 7 0.14100.0%
1 Rishi Raghavapudi 9 Metea Valley 7 0.1496.9%
1 Janellie Roach 10 Homewood-Flossmoor 7 0.1498.1%
1 Ashish Subramanian   Hoffman Estates 7 0.1497.8%
1 Angela Vainikos 11 Sandburg 7 0.1494.9%
1 Sofia Vainikos 11 Sandburg 7 0.1459.8%
1 Sana Zafer 12 Hoffman Estates 7 0.14100.0%
0 Andrew Hoffman 10 Loyola Academy 7 0.00n/a
0 Jamin Kim 10 Fremd 7 0.00n/a
0 Healey Kogan 10 Stevenson 7 0.00n/a
0 Christopher Schwartz 12 Sandburg 7 0.00n/a
0 Isaac Soloveychik 11 Centennial 7 0.00n/a
0 Myles Walker 11 Homewood-Flossmoor 7 0.00n/a
0 Anthony Wick 9 Fenton 7 0.00n/a